Słusznie mówi się, że najważniejszym krokiem na drodze do wolności od nałogu jest przyznanie się do jego posiadania.
Niestety wiele osób ze względu na odczuwany wstyd próbuje podjąć samodzielną, cichą walkę z uzależnieniem. Ta może okazać się naprawdę wyczerpująca i nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Nikt jednak nie jest osamotniony w takim doświadczeniu a coraz więcej ludzi zdobywa się na odwagę, by sięgnąć po profesjonalną pomoc i na zawsze pożegnać się ze swoim nałogiem.
Nie jesteś sam – skala występowania uzależnień
Badania WHO z 2018 roku oszacowały, że w skali świata aż 237 mln mężczyzn i 46 mln kobiet cierpi na zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu. Przyjmuje się, że w naszym kraju z uzależnieniem od alkoholu zmaga się od 700 tysięcy do 900 tysięcy osób, podczas kiedy nawet dwa i pół miliona Polaków może nadużywać tej substancji.
Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii alarmowało, że w 2016 roku aż 5,4% Polaków w wieku od 15 do 64 lat używało narkotyków. Największy odsetek osób rozpoczynających leczenie zgłaszało problemy z marihuaną lub amfetaminą.
Po wyżej wymienione substancje nikt nie sięga bez powodu. Zdarza się, że osoby zostają ściągnięte na złą drogę przez toksyczne środowisko. Czasem zaś środki odurzające stanowią jedyny łatwo dostępny sposób na chwilę ulgi od stresu i trudnych emocji.
Jak widzisz, w tą pułapkę wpada każdego roku wpadają tysiące ludzi. Ci, którzy decydują się wziąć odpowiedzialność za swoje życie, mogą korzystać z doświadczenia starszych abstynentów zaprawionych w walce ze swoim uzależnieniem. Dlatego przyznanie się do swojego nałogu to żaden wstyd, lecz pierwszy krok do odzyskania kontroli nad z pozoru beznadzieją sytuacją.
Dlaczego samodzielna walka z nałogiem nie przynosi rezultatów?
Osobie chcącej zerwać z nałogiem poprzez zmuszenie swojego organizmu do abstynencji może nie brakować silnej woli, ale często nie wystarczy jej narzędzi poznawczych, dzięki którym będzie w stanie poprawnie zareagować w momencie kryzysu. Wychodzenia z uzależnienia nie jest tak naprawdę próbą charakteru, ale nauką zdrowych schematów radzenia sobie z emocjami, które pozwolą na zachowanie mentalnej stabilności.
Bez psychoterapii osobie uzależnionej ciężej będzie rozpoznać powracający głód nałogowy, który może objawiać się w bardziej subtelny sposób niż tylko tęsknotą za trunkiem. Praca z terapeutą pozwala też na wypracowanie asertywnych zachowań potrzebnych do odrzucenia propozycji wspólnego picia lub przyjmowania narkotyków. Pomoże również w przypomnieniu sobie swego życiowego celu i odzyskaniu motywacji do trudnej walki z nałogiem.
Jakie metody może zaoferować ośrodek leczenia uzależnień?
Coraz więcej Polaków ma świadomość, że wychodzenia z uzależnienia nie powinno być drogą, którą przebywa się bez żadnego wsparcia. Pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że wiele osób korzysta z pomocy oferowanej przez nowoczesne ośrodki leczenia uzależnień. W takich miejscach osoba uzależniona może odpocząć od często toksycznego otoczenia odzyskać kontakt ze swoim wnętrzem. W przywracaniu wewnętrznej równowagi niejednokrotnie pomocna okazuje się być natura i spokój wiejskiego krajobrazu.
Placówki leczenia uzależnień oferują bezpieczny detoks, nad którego przebiegiem czuwają lekarze i psychologowie. Dzięki terapii grupowej osoba uzależniona może podzielić się swoimi doświadczeniami z tymi, którzy najlepiej ją zrozumieją i wesprą. Ośrodki leczenia uzależnień zdają sobie sprawę z istotności psychoedukacji i organizują liczne warsztaty komunikacji i konstruktywnego rozwiązywania problemów. Tego typu ćwiczenia ułatwiają powrót do rzeczywistości i odbudowywanie nadszarpniętych relacji rodzinnych i zawodowych.
Przede wszystkim jednak osoba uzależniona może liczyć w ośrodku na zrozumienie. Wykwalifikowani specjaliści pomogą jej odbudować pozytywne nastawienie wobec samego siebie, ponieważ najlepiej wiedzą, jak szkodliwe i nieprawdziwe są obecne w społeczeństwie i uprzedzenia i stereotypy.
Zastanawiasz się, czy da się znaleźć jakościowy ośrodek leczenia uzależnień k. Opola? Odwiedź stronę freedom-24.pl. Ośrodek Freedom położony jest w spokojnym i malowniczym Mirkowie. Zapewnia domową atmosferę, ale i profesjonalne wsparcie osób wychodzących z uzależnienia od substancji odurzających oraz uzależnień behawioralnych.