Esperal jest chętnie wybieraną metodą wspomagającą leczenie alkoholizmu, do tego bezpieczną i zalecaną jako uzupełnienie podstawowej metody leczenia-psychoterapii. Esperal implementowany jest podskórnie w postaci 8-10 tabletek zawierających substancję czynną-disulfiram, która po spożyciu nawet najmniejszej dawki alkoholu wywołuje nieprzyjemne i mocno odczuwalne skutki uboczne. Zasadniczym celem tej metody jest wywołanie u osoby uzależnionej niechęci do spożywania alkoholu prowadzącej w konsekwencji do zaprzestania jego picia. Wszczepienie wszywki odbywa się podczas krótkiego, bezbolesnego, trwającego 30 minut zabiegu wykonywanego przez chirurga. 

Jakie objawy wywołuje esperal?

Wskutek działania disulfiramu następuje blokada chemicznego rozpadu alkoholu na mniej toksyczne substancje. W tym wypadku aldehydu octowego na łagodniejszy w działaniu kwas octowy. Nagromadzenie w nadmiernej ilości aldehydu octowego wywołuje szereg bardzo nieprzyjemnych objawów, do których należą m.in. bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, niedociśnienie, palpitacje serca, zmęczenie i senność, poty i duszności, lęk, zaczerwienienie twarzy. Objawy pojawiają się bardzo szybko, a do ich wystąpienia wystarczy nawet znikoma ilość alkoholu. 

Czy osoba, której wszczepiono esperal, odczuwa jego obecność na co dzień?

Wszywka alkoholowa uznawana jest za metodę bardzo bezpieczną. Nie wywołuje ona żadnych skutków ubocznych pod warunkiem przestrzegania przez osobę uzależnioną zasad dotyczących niespożywania alkoholu. Esperal nie zaburza normalnego funkcjonowania. Nie ma negatywnego wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych ani na zdolność koncentracji Nie stanowi też żadnego zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Osoba może funkcjonować i prowadzić normalny tryb życia.

Esperal-przygotowanie do zabiegu implantacji

Przed zabiegiem pacjent odbywa konsultację lekarską, podczas której informowany jest przez lekarza o wszystkich przeciwwskazaniach do implementacji esperalu, skutkach ubocznych, jakie wywołuje po spożyciu alkoholu oraz o zasadach, których koniecznie trzeba przestrzegać podczas stosowania tej metody, m.in. zakazie spożywania alkoholu oraz stosowania kosmetyków i leków zawierających w swoim składzie etanol. Lekarz dobiera odpowiednią dawkę esperalu dostosowaną do wieku, wagi oraz stopnia zaawansowania choroby pacjenta.

Jako pierwszy etap rozpoczęcia leczenia szczególnie zalecane jest poddanie się procesowi odtruciu alkoholowego, w wyniku którego następuje wypłukanie z organizmu resztek alkoholu, toksyn oraz uzupełnienie niedoboru elektrolitów. Zarówno wszczepienie wszywki, jak i odtrucie alkoholowe przeprowadzane jest w naszej przychodni Nasz-Gabinet, co zapewnia naszym pacjentom kompleksową opiekę w komfortowych i bezpiecznych warunkach.  

Przeciwskazania do stosowania esperalu

Esperalu nie można wszczepiać osobom:

  • z nadwrażliwością na substancję czynną i tiokarbaminiany,
  • po świeżo przebytym udarze,
  • w ciąży,
  • po zawale serca,
  • cierpiącym na chorobę niedokrwienną serca,
  • które spożyły alkohol 12 godzin przed wizytą.

Zabieg implantacji nie może odbyć się bez pisemnej zgody pacjenta na leczenie oraz podpisania oświadczenia o zapoznaniu się ze skutkami spożycia alkoholu po wszczepieniu wszywki. Wszywka alkoholowa jest doskonałym sposobem wspomagającym terapię alkoholową, jednak nie stanowi złotego środka przeciwdziałającego nadmiernemu spożyciu alkoholu. Zalecana jest tylko i wyłącznie dla osób, które świadomie i bez żadnego przymusu i nacisku ze strony osób trzecich podjęły decyzję o zmianie swojego dotychczasowego życia i powiedzeniu „NIE” alkoholowi. W żadnym wypadku nie można tej metody stosować pod jakimkolwiek przymusem. Nie tylko nie odniesie to wtedy żadnego pożądanego skutku, lecz również może grozić niebezpiecznymi dla życia konsekwencjami, np. zawałem, zapaścią, marskością wątroby lub ostrą niewydolnością oddechową.

Esperal na terenie Wrocławia

Przychodnia Nasz-Gabinet oferuje swoim pacjentom możliwość implementacji wszywki esperal na terenie Wrocławia przy współudziale zespołu doświadczonych lekarzy i specjalistów, dając do wyboru 4 różne pakiety zabiegów umożliwiające ich dobór do preferencji pacjenta oraz indywidualnych wytycznych otrzymanych przez lekarza. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest w 100% bezbolesny. Trwa jedynie 30 minut, a nad jego bezpieczeństwem czuwa lekarz chirurg. Miejscem implementacji wszywki są okolice pośladka-niewidoczne dla innych osób. Po ukończonym zabiegu pacjent może bezpiecznie wrócić do domu, zyskując jednocześnie gwarancję dyskrecji i anonimowości.

Przychodnia Nasz-Gabinet dysponuje również innymi kompleksowymi metodami leczenia alkoholizmu, do zapoznania się z którymi zachęcamy na stronie internetowej https://nasz-gabinet.pl/.