Nadużywanie alkoholu ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Jest przyczyną rozwijania się schorzeń stanowiących zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także i życia.

Przybliżamy pięć najczęściej występujących chorób wywołanych nadużywaniem alkoholu. 

Nadciśnienie tętnicze

Jednym z najczęstszych schorzeń wywoływanych nadmiernym spożyciem alkoholu jest nadciśnienie tętnicze, czyli podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego krwi wykraczające poza normę. Choroba ta występuje w dwóch okresach – okresie nadciśnienia chwiejnego, w którym stopień podwyższenia ciśnienia ulega wahaniom, oraz okresie nadciśnienia utrwalonego, w którym obserwuje się stale podwyższone rozkurczowe i skurczowe ciśnienie krwi.

Choroba zazwyczaj przez wiele lat przebiega bezobjawowo, a do jej wykrycia dochodzi przypadkiem, w trakcie pomiaru ciśnienia tętniczego przeprowadzonego w diagnostyce innego schorzenia. Osoby nadużywające alkohol i z tego tytułu bardziej podatne na nadciśnienie tętnicze powinny szczególnie uważnie obserwować swój organizm i być wyczulone na takie objawy, jak bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu i ciągłe zmęczenie. 

Kardiomiopatia 

Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do rozwinięcia kardiomiopatii, czyli choroby polegającej na powiększeniu rozmiarów serca powodującym niewydolność tego organu. Kardiomiopatia w pierwszych stadiach nie daje żadnych objawów, dopiero wraz z jej rozwojem następuje niewydolność krążenia, która może skutkować dusznościami, kaszlem, kołataniem serca, obrzękiem kończyn dolnych oraz ogólnym zmęczeniem.

Istnieje wiele rodzajów kardiomiopatii, które można podzielić na trzy grupy: kardiomiopatie genetyczne, kardiomiopatie nabyte oraz kardiomiopatie mieszane. Odmiana spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu zalicza się do zbioru kardiomiopatii nabytych. 

Polineuropatia

Polineuropatią określa się zespół objawów związanych z uszkodzeniem wielu różnych nerwów obwodowych. Do jej wystąpienia może dojść na skutek toksycznego wpływu alkoholu na komórki układu nerwowego. Polineuropatia może dawać zróżnicowane objawy w zależności od tego, jakie włókna nerwów obwodowych uległy uszkodzeniu.

W wypadku polineuropatii wywołanej nadużywaniem alkoholu dochodzi najczęściej do zaburzeń czucia w formie mrowień, dolegliwości bólowych, rzadziej także do porażeń i niedowładów. W sytuacji, gdy uszkodzenia dotyczą nerwu wzrokowego, może dojść do zaburzeń widzenia, a nawet ślepoty. 

Osteoporoza

Nadmierne spożycie alkoholu sprzyja rozwojowi osteoporozy, czyli zrzeszotnienia kości – choroby polegającej na zaniku tkanki kostnej skutkującym zwiększeniem łamliwości. W pierwszych stadiach osteoporozy dochodzi najczęściej do złamań kompresyjnych kręgów, które w większości nie wywołują silnych doznań bólowych.

Jedną z najgroźniejszych konsekwencji tej choroby jest złamanie kości udowej, w następstwie którego ponad połowa chorych traci możliwość samodzielnego poruszania się. Nadużywanie alkoholu sprzyja rozwojowi osteoporozy poprzez:

  • ograniczanie wchłaniania substancji mineralnych służących odbudowie kości
  • zaburzanie przebiegu procesów remineralizacji kości

Marskość wątroby 

Marskość to choroba, w trakcie której dochodzi do martwicy hepatocytów, zwłóknienia wątroby i zaburzenia czynności tego organu. Nadużywanie alkoholu stanowi najczęstszą przyczynę rozwinięcia się marskości wątroby obok wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. U dużej grupy osób choroba ta w pierwszych stadiach przebiega bezobjawowo, a do jej wykrycia dochodzi przypadkiem, w trakcie badań zleconych w celu diagnostyki innych schorzeń. Wraz z postępem marskości wątroby objawy nasilają się, dotyczą przy tym różnych części organizmu. Wśród najbardziej charakterystycznych można wymienić:

  • powiększony obwód brzucha wraz z zanikiem mięśni kończyn górnych i dolnych
  • zmiany naczyniowe 
  • wzmożoną pigmentację skóry
  • białe przebarwienia na paznokciach
  • biegunki
  • wzdęcia
  • nudności
  • wodobrzusze
  • łatwe powstawanie siniaków
  • wygładzenie języka

alkoholizm

Jak wygrać walkę z uzależnieniem i uchronić się od chorób?

W celu uchronienia się od chorób wywołanych nadużywaniem alkoholu, warto zdecydować się na podjęcie walki z nałogiem i zaprzestanie picia. Bardzo skuteczną, a przy tym niezwykle prostą metodą leczenia uzależnienia od alkoholu jest terapia Easyway stworzona przez Allena Carra.

W przeciwieństwie do terapii standardowej nie wymaga ona izolacji osoby uzależnionej od otoczenia, nie powoduje również konieczności uczestniczenia w licznych sesjach terapeutycznych. Terapia uzależnienia od alkoholu Easyway przeprowadzana jest w ciągu trwającego zaledwie sześć godzin jednodniowego kursu – tylko tyle wystarczy, by zmienić sposób myślenia o alkoholu, zdać sobie sprawę, że, zaprzestając picia, niczego w życiu nie tracimy i na zawsze pożegnać się z nałogiem. 

Skuteczność metody Easyway została potwierdzona badaniami klinicznymi. O efektywności terapii świadczy również fakt, że przy jej pomocy od nałogu uwolniło się już ponad 50 milionów ludzi na całym świecie.