Ostatnio przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia badania wykazują, że dorosły Polak w ciągu roku spożywa około 10,5 litra czystego alkoholu. Z prostego równania można wyliczyć, że jest to ok 53 butelek wódki, 475 piw lub 120 butelek wina. W ostatnich latach ilość spożywanego alkoholu jak i jego dostępność wciąż rosła. Trend ten ma utrzymać się nawet do prognozowanego 2025 roku, kiedy to spożycie ma wynieść ok. 12,3 litra.W Polsce bardzo zakorzeniona jest kultura picia alkoholu. Alkohol towarzyszy Polakom przede wszystkim podczas zwykłych spotkań towarzyskich np przy grillach a także przy ważnych uroczystościach takich jak wesela. Wiele osób nie wyobraża sobie tradycyjnego polskiego wesela bez alkoholu.  Powoduje to, że odmawianie picia jest czymś często dziwnym i dla wielu niezrozumiałym. Terapie leczenia uzależnień, uczą w jaki sposób odmawiać. Wobec osób zachowujących trzeźwość często odczuwana przez to jest nieufność, co może pogłębiać dyskomfort uzależnionego.

Dlaczego Polacy piją ?

W latach siedemdziesiątych również spożycie było na wysokim poziomie, jednak wtedy Polacy pili z innych powodów niż obecnie. Dawniej większość spożywanego alkoholu wiązała się z polepszeniem humoru i nastroju, by szare życie stało się weselsze. Obecnie coraz częstszą przyczyną picia alkoholu jest stres i lęk. Lepsza sytuacja ekonomiczna sprawia, że możemy pozwolić sobie na zakupienie większych ilości, a to z kolei prowadzi do lęku, że wszystko co mamy możemy stracić. W ten sposób powstaje spirala napędzająca to zjawisko.

Najczęściej spożywane trunki alkoholowe.

Polacy najczęściej sięgają po piwo, jest to aż 53% ogółu spożywanego alkoholu w Polsce. To właśnie napoje piwne od lat cieszą się największym zainteresowaniem i nic nie zapowiada by trend ten miał się zmienić. Drugie miejsce zajmuje wódka z udziałem 39%. Natomiast udział wina to 7,6%. Ze statystyk wynika, że wino spożywane jest najczęściej przez kobiety. Terapeuci jednak podkreślają, że napoje o niskiej zawartości alkoholu mogą uzależniać bardziej gdyż są one z pozoru mniej szkodliwe i łatwiej wpaść w pułapkę nałogu. Warto jednak pamiętać, że alkohol w każdym z trunków jest ten sam i tak samo wpływa na organizm człowieka.

Terapia alkoholowa w Trójmieście: Klinika NGM Gdańsk